Canlı Destek Info@apperatif.com Aranma Talebi
social-media

Sosyal Medyada Etkileşim Arttırmak

Sosyal medya uygulamaları artık hayatımızın her alanında. Sosyal medyada etkileşimleri arttırabilmek ise kullanıcıların önem verdiği başlıca konular içerisine girmektedir.

2 yıl önce paylaşıldı.

Günümüzün çoğunu geçirdiğimiz sosyal medya uygulamaları, artık kişisel hayatta olduğu kadar profesyonel amaçla da sıkça kullanılmaya başlamaktadır. Sosyal medyada etkileşimleri arttırabilmek ise kullanıcıların önem verdiği başlıca konular içerisine girmektedir.

Beğenilerin, erişilen kişilerin ve alınan yorumların sayısı fazlalaştıkça profil kalitesi arttığı gibi hesabınızı takip eden kitlede de düzenli artış olacaktır.

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medyanın tanımı için “paylaşım” kelimesini açıklamak yeterli olacaktır. Gelişen internet teknolojisi ve Web 2.0 dönemiyle birlikte geleneksel medyacılık yerini etkileşimli medyaya bırakmıştır. Böylece kullanıcılar da etkin rolde olup paylaşım yapmaktadır.

Web 2.0’ı açıklamak gerektiğinde de; Web 1.0 internetin ilk dönemlerinin teknolojisi olduğundan kullanıcıların içeriklere katılım yapamaması ve sadece ziyaretlerin olması denebilir. Web 2.0 ve 3.0 ile birlikte kullanıcılar da değişiklikler yapabilmeye, içeriklere katılmaya başlamaktadır.

Kullanıcıya bir açıdan da “paylaş ve kendini göster” yolunu açan birçok sosyal medya uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulamalar aracılığıyla kullanıcılar çektiği fotoğraf veya videoları, beğendikleri paylaşımları kendi takipçileri ile arkadaşlarına saniyeler içerisinde gönderebilmekte ve sosyal medya etkileşimlerini arttırabilmektedir.

Sosyal medya; her an ulaşılabilecek bir yapıdır. Günün büyük bir çoğunluğu geçirilen bu yapı ise kişilerin sosyal çevrelerine büyük etkide katkı sağlamaktadır. Sosyal medyada etkileşimi arttırmak konusunda da etkin rol üstlenmektedir. Sosyal medya uygulamalarından eski arkadaşlarınızı bulabilir, yeni arkadaşlıklar kazanabilir ve dünyanın bir diğer ucundaki farklı dilden, farklı kültürden kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

Bir farklı açıdan anlatılması gerekirse; sosyal medya sizi ulaşılması zor gözüken yerlere bile kolayca bağlayabilir.

Popüler Sosyal Medya Uygulamaları

Kullanıcısının severek kullandığı 2019 yılının başlıca sosyal medya uygulamaları ise şu şekilde sıralanabilir;

Instagram

Sosyal medyada etkileşim için vazgeçilmez platformlardan biri de Instagram. Popüler uygulamaların başında gelen Instagram sürekli güncellenerek ve altyapısını sağlamlaştırarak ilerlediği gibi olmazsa olmaz denebilecek bir uygulama halini almıştır. Instagram hem kişisel hem profesyonel olarak kullanılabildiği gibi, etkileşim konusunda da en çok ilgi gören uygulamalardandır. Fotoğraf, video, hikaye gibi paylaşımlar yapabilir, kendi güçlü kitlenizi oluşturabilirsiniz. İnfluencer ve instablogger kavramı da Instagramın yükselişiyle ortaya çıkan terimlerdendir.

Facebook

Uzun zamandır popülerliğini azaltmayan Facebook, arkadaşlarınızla iletişimde kalmak için kullanılan en iyi uygulamalardandır. Böylece kendi hayatınızdan paylaşım yapabilir, çevrenizin hayatları hakkında da bilgi sahibi olabilir istediğiniz an iletişimde kalabilirsiniz.

Twitter

Öncesinde 140 karakter sınırıyla başlayan Twitter uygulaması, kullanıcıların yerel ve dünya gündeminde fikirlerini paylaşmalarını sağlamaktadır. Aynı zamanda kullanıcının özgürce kendi düşüncesini aktaracağı bir platformdur.

Snapchat

Çeşitli filtre ve efektleriyle kullanıcısını etkileyerek popüler olan uygulamalardan biri de Snapchat olmuştur. Gelen güncellemeleriyle şimdi çok daha fazla ek özellik sunan uygulama eğlence alanında oldukça sevilmektedir.

Tiktok

Bir süredir trend halini alan TikTok, videolarıyla popülerliğini arttıran uygulamalardandır. Kullanıcılar hem video çekerek hem de belli temalar ile içerik üreterek eğlenmektedir. Bu özellikte kullanıcıya aktif bir katılım sağladığı için uygulamayı günden güne ileri taşımaktadır.

Pinterest

Fazlasıyla kullanıcıya sahip bir fotoğraf ve içerik uygulaması olan Pinterest, dünyanın her tarafından yapılan paylaşımlar ile kullanıcılar fikirlerini birleştirip ortaya farklı projeler çıkarabilmektedir.

Youtube

Şüphesiz ki video uygulamaları içerisinde zirveden yerini bir an olsun bırakmayan tek uygulama Youtube’dur. Müzikten, filmlere, youtuberlar ve daha birçok konuda videoya ulaşabileceğiniz Youtube, hem paylaşıma hem üretime açık olduğundan öne çıkmaktadır.

Bu uygulamalar dışındaysa; Reddit, Fourquare, Tumblr gibi içerik ve mekan programlarını da saymak mümkündür.

Sosyal Medyada Etkileşim

Sosyal medyada etkileşim; kullanıcıların birbirleriyle ve paylaşımlarıyla ne kadar etkileşime girdiğini tanımlamaktadır.

Etkileşimin önem kazandığı uygulamalardan birinde örnek verecek olursak;Instagram uygulamasında paylaştığınız bir fotoğrafta takipçileriniz hatta sizi takip etmeyen kullanıcılar beğeni yaptığında, fotoğrafınızın altında yorumlar yapıldığında, kaydetme ve paylaşmalar arttığında paylaşımınızın öne çıkma oranı yükselecektir. Tüm bu etkileşimler sizi diğer kullanıcılardan bir adım öne çıkaracak, profiliniz herkese açıksa keşfete düşme şansınız bile artacaktır.

Sosyal medyada etkileşiminizin kuvvetli olması, diğer kullanıcılardan sizi ayrıştırır ve üst sıralarda konumlandırılmanızı sağlar. Bir diğer deyişle, etkileşimler referansınızdır denebilir.

Sosyal Medyada Etkileşim Nasıl Arttırılır?

Sosyal medyada etkileşimi arttırmak için başlıca yapılması gerekenler.

  • Düzenli ve özgün içerik paylaşımı yapın. Belirli zaman dilimlerinde, belirli sayıda ve kopya olmadan özgün paylaşılan içerikler sizi takip edenlere, her zaman orada aktif yer aldığınızı gösterir.
  • Beğendiğiniz sayfalarla ve profillerle etkileşimde bulunun. Beğenmeniz, yorum yapmanız size de aynı şekilde olumlu geri dönüşler sağlayacaktır.
  • Takipçilerinizi yanıtsız bırakmayın. Size sorular soran, paylaşımlarınızla ilgilenen kullanıcılar takip ettiği insanlarla iletişimde olmak ister. Bu sebepten de takipçilerinizle iletişiminiz içten oldukça sizi bırakmayacaklar ve önereceklerdir.
  • Uygulamanın kurallarına göre davranın. Instagram da hashtaglere önem verin, Twitter da gündeme, yani uygulamanın işleyişi nasılsa o tarzdan gitmeniz yararınıza olacaktır.
  • Hedef kitlenizi seçin. Önemli olan etkenlerden biri hedef kitledir. Paylaşımlarınızda kime hitap edeceğinizi ve hedeflediğiniz kullanıcıların sizden ne beklediğini analiz edin. Böylece taban bir kitleniz oluşacak ve tüm paylaşımlar kendilerine hitap ettiğinden sizi severek takip edeceklerdir.
  • İstatistiklerinizi kontrol edin. Yaptığınız içeriklerden hangisi daha çok beğenilmiş veya ilgi çekmiş bunlara göre bir düzen oluşturun. Düzene sahip olan ve ziyaret sırasında kullanıcının daha uzun süre kalmasını sağlayan hesaplar her zaman kazandırır.
  • Trendleri takip edin. Gündemde neler var? Şu an neler konuşuluyor? Bu tip soruların cevapları sizin de trende dahil olmanızı sağlayacaktır. Böylece birçok kullanıcının ilgilendiği alanlarda yer alırsınız.
  • Gruplara, sayfalara, etkinliklere katılın. Hangisi size uygun geliyorsa ya da yükselmek istediğiniz uygulamaya hangisi uygunsa onda etkin rol oynayın. Workshoplar veya lansmanlar sizin görülmenizi sağlarken, gruplar ve sayfalarda yer almanız paylaşımlarınızdan daha çok bahsetmenize katkı sağlar.
  • Pazarlama kendi çevrenizden başlar. Kendinizi tanıtın, çevrenize kendi profilinizi pazarlayın. Böylece sizi birebir tanıyan insanlar güçlü birer referansa dönüşecektir.

Sosyal medyada etkileşiminizin artması için yapılabilecek basit ama etkili maddeleri bu şekilde sıralayabiliriz.

Unutmamanız gerekir ki; rekabetin de çok fazla olduğu bu alanda kendinizi göstermeniz zaman alacaktır. Bu sebepten devam edip her birini uygulayarak ilerleme kaydetmeye başlayabilirsiniz. Yüksek etkileşimli bir hesaba sahip olmanın hiç zor olmadığını göreceksiniz.