Canlı Destek Info@apperatif.com Aranma Talebi
social-media

Sosyal Medya Nasıl Yönetilir?

Sosyal medya yönetimi; sosyal medya platformlarında ki etkinliklerin belirli ve düzenli aralıklarla kontrol edilmesi, analizi ve yönetilmesi olarak tanımlanabilir. Yönetimi için 3 ayrı dönemden bahsetmek de mümkündür.

2 yıl önce paylaşıldı.

Sosyal medya kullanıcının etkin rol oynadığı, kendi üretip paylaşım yaptığı online ortamlar olarak tanımlanmaktadır. Sosyal medya platformları gün içerisinde binlerce kişi tarafından kullanılarak ziyaret edilmektedir. Bu yoğun kullanımda sosyal medya çalışmalarının ve yönetiminin önemini ortaya çıkarmaktadır.

Paylaşım kelimesi ile bağdaştırılan sosyal medya, yönetimi için belli süre ve yeterli bilgi birikimi gerektirmektedir.

Geleneksel medya diye adlandırılan internet kullanıcılarının sadece ziyaretçi ve okuyucu olarak anıldığı medya türüne bakıldığında, sosyal medyada kullanıcının etkinliği en aktif şekilde öne çıkmaktadır.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi; sosyal medya platformlarında ki etkinliklerin belirli ve düzenli aralıklarla kontrol edilmesi, analizi ve yönetilmesi olarak tanımlanabilir.

Yönetimi için 3 ayrı dönemden bahsetmek de mümkündür.

 • Hesapları kullanmaya başlamadan önceki araştırma dönemi
 • Kullanım sırasında istatistiklerin kontrol ve analizi
 • Belli periyotlarla geri bildirimlerin ve sonuçların raporlanması

Markanızın veya sayfanızın sosyal medya yönetiminde ilk adım olarak belirttiğimiz araştırma sürecinden geçmelisiniz. Rekabet düzeylerini ölçümlemeli, konumlandırmanın nasıl yapılacağına karar vermeli, bulunduğunuz sektördeki koşulları ve istekleri belirlemelisiniz.

İkinci adımında; kullanıcıya sunduğunuz hizmetlerin işleyişini takip etmeli, istatistikleri düzenli kontrol etmeli ve takipçilerinizle sürekli etkileşimde olmalısınız. Bu süreç aktivite düzeyinizi ve ilerleyişinizi belirlemeye yardımcı olacaktır.

Son adımda ise; paylaşımlarınızın sonuçlarını incelemeli, gelen geri bildirimlere göre nasıl iyileştirme çalışmaları yapabileceğinizi belirleyebilirsiniz. Olumsuz geri dönüşler güçlü yöne çevrilmek için birer fırsattır.

Sosyal Medya Nasıl Yönetilir?

Profesyonel bir sosyal medya yönetimi gerçekleştirebilmek için her konuda hazır olmalısınız. Herhangi olası bir tehdit karşısında uygulanabilecek planlarınız, alınacak önlemleriniz önceden hazır bir halde bulunmalıdır. Hız ve pratiklik gerektiren durumlarda, her tür çözüme açık olunmalıdır.

Müşterinizin, takipçilerinizin veya kitlenizin beklentilerini anlayabilirseniz, yönetim de kolaylaşacaktır. Bu sebepten de iyi gözlem yapmalı ve yol haritanızı en baştan hazırlamalısınız.

Aynı zamanda sosyal medya yönetimi için hazırlanmış pratik araçlardan da yararlanabilirsiniz.

İyi Bir Sosyal Medya Yönetiminde Gerekenler

 • Hedef kitlenizi belirleyin. Kitlenizin ilgilendiklerini gözlemleyin, taleplerini göz ardı etmeyin.
 • Kitlenize uygun ve kaliteli içerikler paylaşın.
 • Sunduğunuz hizmetlerin kaliteli ve özgün olmasına dikkat edin.
 • Takipçi kitlenizin sayıca çok olması değil, size karşı sadakati ve takip etmesi önemli olduğundan kitlenizle ilgilenmeye özen gösterin.
 • Kitle etkileşimine önem verin. Etkileşim oranlarınız yüksek olduğunda öne çıkma şansınız da yükselecektir.
 • Kullandığınız dili çok samimi veya çok resmi uygulamayın. Dilde gösterdiğiniz özen, kullanıcınızın dikkatinden kaçmayacaktır ve sizi yakın bulmalarını sağlayacaktır.
 • Sosyal medyadaki kelebek etkisine dikkat edin. Yaptıklarınız zincirleme bir şekilde sizi takip eden kullanıcılardan başlayarak takipçiniz olmayanlara kadar ulaşacaktır. Bu yüzden uyguladığınız adımı birçok süreçten geçirerek, doğru paylaştığınızdan emin olun.
 • Yanıtsız ve ilgisiz kalmayın. Takipçileriniz sizinle iletişim kurmak istediklerinde veya bir sorunun çözümünü aradıklarında ulaşılabilir olun. İtibarınızı yükseltecek önemli bir madde olduğunu unutmamalısınız.
 • Kısa sürede dönüşler yapmaya dikkat edin. Kullanıcılar ilgi beklediği gibi, bir hatanın da kısa zamanda dikkate alınmasını bekler. Dönüş sürenizi uzun tutmaz ve mümkünse gün içerisinde yaparsanız, olumlu bir yere sahip olabilirsiniz.
 • Aktif olun, günde içinde birkaç paylaşım yapın. Sayıca çok fazla paylaşım yapılması takipçinizin sıkılmasına sebep olabileceği için, aktif olduğunuzu belirtecek kadar paylaşım yapmalısınız.
 • Alanınızla ilgili, takipçilere yarar sağlayacak paylaşımlarda bulunun. Kendi içerikleriniz olduğu kadar, farklı ve öneri tarzında paylaştıklarınız çok yönlü olduğunuzu gösterecektir.
 • Reklam sayınızı azaltın, anasayfada sürekli reklam görülmesi kitlenizi bir süre sonra ziyaretten uzaklaştıracaktır. Az sayıda ve doğru reklam çalışmaları uygulayın.
 • #hashtag gibi ölçütlerden yararlanın. Özellikle Instagram ve Twitter platformlarında tercih edilen hashtagler trendler içinde yer almanızı ve gündemi takip ettiğinizi göstermenizi sağlayacaktır.
 • Sosyal medya yönetimi ve platformu için kullanılabilecek araçlardan yararlanın. Hesaplarınızı kontrol altında tutmanızı ve düzeni sağlamanızı otomatik bir hale getiren çok sayıda uygulama mevcuttur. İlgili yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.

Gördüğünüz üzere sosyal medya yönetiminde dikkat etmeniz ve uygulamanız gerekenleri bu şekilde sıralayabiliriz.

Sosyal medya hesaplarınızın yönetiminde belli maddelere dikkat ederseniz, hesaplarınızın iyi bir konumda olduğunu görebilirsiniz. Sosyal medya yönetimini birebir uygulayabileceğiniz gibi uzman kişilerden de destek alabilirsiniz.