Canlı Destek Info@apperatif.com Aranma Talebi
social-media

Instagram Fotoğrafçılığı İçin En İyi 6 Uygulama

Instagram fotoğrafçılığı fotoğrafçılık yeteneklerinin dışında düzenlemeler için kullanacağınız uygulamalara da bağlı. En iyi 6 Instagram fotoğrafçılığı uygulaması.

2 yıl önce paylaşıldı.
  • Anasayfa
  • Blog
  • Instagram Fotoğrafçılığı İçin En İyi 6 Uygulama

Instagram fotoğrafçılığı trendi senelerdir popülerliğini korumaya devam ederken, kullanıcıların paylaştıkları fotoğrafların düzeni ve uyumu dikkat çekiyor. Artık gün boyunca çevrimiçilik oranı yüksek olduğundan, anı yakalamak için telefon aracılığıyla fotoğrafçılık da oldukça keyifli hale geliyor.

Milyarlarca kullanıcıya sahip en popüler sosyal medya uygulaması Instagram, düzenli güncellemeler sunarak kişilerin günlük yaşamlarındaki kullanımını kolaylaştırıyor. Instagram profilinizde uyumu yakalayabilmeniz için ise birçok uygulama bulunuyor. Özellikle fotoğraflarınızı daha dikkat çekici ve çarpıcı bir görünüme kavuşturmak bu uygulamalar ile mümkün!

Instagram Fotoğrafçılığı Nedir?

Instagram fotoğrafçılığının en geçerli tanımı; kamera veya telefonunuz aracılığıyla çektiğiniz her bir kareyi, Instagram uygulamasını kullanıp takipçilerinizle paylaşmak ve sürekli etkileşimde kalarak, görünürlüğünüzü arttırmaktır.

Günümüzde kullanıcısının günlük yaşamını yansıttığı kadar, hobi veya profesyonel olarak iş bazında Instagram kullanımı da mevcuttur. Bunlara dayalı olarak da kitleler sürekli genişlemektedir. Böylece sosyal medyada sesinizi duyurma ihtimaliniz de sürekli artacaktır.Instagram fotoğrafçılığı yalnızca hobi olabildiği gibi profesyonel kariyerinizde farklı bir alan olarak da ilerleyebilir.

Instagram’da Kullanılabilecek En İyi 6 Fotoğraf Uygulaması

Instagram fotoğrafçılığı için kullanabileceğiniz en iyi ve kullanımı en kolay uygulamayı sizler için denedik. Sonuçlar ise şu şekilde;

Lightroom

En iyi fotoğraf uygulamalarının başında gelen Adobe Lightroom, telefondan ve bilgisayarınızdan kullanabileceğiniz bir uygulama deneyimi sunuyor. Lightroom aracılığıyla fotoğraflarınızın ışık, kontrast, parlaklık, sıcaklık ayarlarını değiştirebileceğiniz gibi, renklerle oynayabilir otomatik oluşturulmuş filtreleri de uygulayabilirsiniz.

Lightroom şu an ücretsiz olarak Google PlayStore ve AppStore’da kullanıma sunuluyor. Fakat içerisinde yer alan düzeltme veya silme gibi premium özellikleri için ücret gerekiyor. Ücretsiz olan ayarları nasıl diye soracak olursanız; birçok fotoğraf uygulamasında elde edemediğiniz sonuçları tek uygulamayla ulaşmanız için yeterli olacaktır. Kullanımı ilk anlarda karmaşık ve zor gelse de daha sonra alışma süreciniz hızlanacaktır.

Google Play StoreApp Store

VSCO

Popüler uygulamalardan sayılan VSCO, Lightroom kadar zor bir kullanıma sahip olmamasıyla öne çıkıyor. Fotoğrafçılık için standartlık farkıyla dikkat çeken VSCO’da 10 ücretsiz ve 100’den fazla ücretli filtre bulabilirsiniz. Yine temel fotoğraf ayarlarını da bu uygulamayla kullanabilirsiniz.

Fotoğraflarınızda solukluk özelliğini de seviyorsanız, VSCO sizin için doğru tercihlerden olacaktır. Uygulama Google PlayStore ve AppStore’da bulunmaktadır.

Google Play StoreApp Store

Snapseed

HDR özelliğini sevenlerin vazgeçemeyeceği uygulamalardan biri olan Snapseed, fotoğraflarınıza netlik kazandırma ve tüm görünmez detayları çarpıcı hale getirmenizde büyük katkı sağlıyor. Instagram fotoğraçılığı için özel fitrelere yer verdiği gibi fotoğrafların kontrast, keskilik, doyguluk veya tüm düzenleme araçlarını da ücretsiz olarak kullanmaya imkan veriyor.

Tamamen ücretsiz olarak Google PlayStore ve AppStore’da sunulan uygulama, hazır filtreleri uygulayabilmenize olanak sağlarken, araçları kendi istediğiniz ölçüde kullanarak yaratıcılığınızı yansıtma fırsatı veriyor. Böylece fotoğraflarınıza derinlik kazandırabilir, netliğini ve keskinliğini çarpıcı hale getirebilirsiniz.

Google Play StoreApp Store

Quickshot

Instagram fenomenlerinden birkaçının kullanımından sonra popüler olmaya başlayan bir diğer uygulama da Quickshot. Videolarınız için de ayrı uygulaması bulunan Quickshot, kullanım kolaylığı ile biliniyor. Aynı zamanda da içerisinde yer alan birçok araç onu diğer fotoğraf editörü uygulamalarından farklı kılıyor.

Quickshot uygulaması ile gökyüzündeki bulutları değiştirebilir, fotoğraflarınıza ışık efekti ekleyip, filtre uygulayabilirsiniz. Fotoğraflarınız için soft ve gerçekçi filtreler elde edebiliyorsunuz.

Uygulamanın tek dezavantajı, ücretsiz araçlarının oldukça kısıtlı olması. Daha fazla filtre, efekt, dolgu ve gökyüzü isterseniz uygulamayı satın almanız gerekiyor. İsterseniz arkadaşlarınıza da referans aracılığı ile uygulama yüklettiğinizde 1’er Pro puanı kazanabiliyorsunuz.

Quickshot Google PlayStore ve AppStore’da bulunuyor. Fakat iyi ayrı işletim sisteminde uygulama yapıları farklılık gösterebiliyor.

App Store

Foodie

Adından da anlaşılacağı üzere daha çok yemek bloglarının ve fotoğrafçılarının kullandığı Foodie uygulaması, filtre alanında fotoğraflarınıza fark katmayı vaat ediyor. Tamamen ücretsiz olan Foodie Google PlayStore ve AppStore’da yer alıyor.

Detaylandırma araçlarıyla istediğiniz oranları uygulayıp, yeni filtre olarak kaydedebilir veya hazır filtrelerden dilediğinizi seçebilirsiniz.

Google Play StoreApp Store

Retro Cam

Birbirine benzeyen birçok uygulama arasından sıyrılabilen Retro Cam, kullanışlı oluşu ve farklı efektleriyle biliniyor. Retro Cam ile fotoğraflarınıza vintage, retro efektler verebilir, analog makine çerçeveleri oluşturabilirsiniz.

Retro Cam uygulamasında, ücretli alanlar bulunduğu kadar ücretsiz alanlar da oldukça etkili bir kullanım sağlıyor. Dilerseniz ücretli sürümüne de sahip olup Glitch tekniği verilen kaydırma görselleri elde edebilir, fotoğraflarınıza analog tarihler ekleyebilirsiniz.

Uygulamaya Google PlayStore ve AppStore’dan sahip olabilirsiniz.

Google Play StoreApp Store

Instagram Fotoğrafçılığında Uygulamaların Önemi

Önerdiğimiz uygulamalar instagram fotoğrafçılığı alanında gelişmenizi sağlayacaktır. Dikkat etmeniz gereken nokta ise; araçları yüksek oranlarda değil de profilinize uygun ve daha temiz görünümde uygulamanızdır.

Instagram’da etkileşiminizi arttırmak, takipçilerinizin beğenileriyle iletişim kurabilmek için bu 6 uygulamayı denemelisiniz. Fotoğraflarınızda meydana gelen etkileyici değişiklik sosyal medyanın da gözünden kaçmayacaktır.

Instagram Fotoğrafçılığı Türleri Nelerdir?

Kişisel kullanım haricinde bakıldığında, instagram fotoğrafçılığında birbirinden farklı türler öne çıkmaktadır.

Özel Gün Fotoğrafçılığı

Oldukça popüler bir alan olan özel gün fotoğrafçılığı; nişan, düğün, kutlama, doğumgünü gibi özel günlerinizde fotoğraflarınızı hatta videolarınızı ölümsüz hale getiriyor. İstediklerinize uygun, belli bir içeriğe ve ortama sahip bu fotoğrafçılık, profesyonel olarak bu alanla ilgilenen fotoğrafçıların işlerini gösterebilmeleri için de önem taşıyor.

Doğum Fotoğrafçılığı

Henüz özel gün fotoğrafçılığı kadar yaygınlaşmamış olsa da doğum fotoğrafçılığı bebekleri için özel bir an isteyen ebeveynlerin tercih sebebi oluyor. Bu şekilde doğum öncesi, doğum anı ve sonrası için özel çekimler yapılıyor.

Gezi ve Doğa Fotoğrafçılığı

Genelde hobi olarak tercih edilen, gezmeyi ve doğadaki detayları sevenleri kapsayan bir instagram fotoğrafçılığı alanıdır. Sizinle aynı tarzı beğenenlerin takip etmesi ve etkileşiminizin artması mümkündür.

Yemek Fotoğrafçılığı

Yine yaygınlaşmak üzere olan bir başka instagram fotoğrafçılığı alanıdır. Bir sunumun özenilerek fotoğraflanması hem hobi hem iş olarak oldukça önemlidir. Aynı zamanda gurmelerin, aşçıların da kullanabileceği bir fotoğrafçılık türüdür. Yemek fotoğrafçılığına dair instagram da binlerce takipçiye sahip kaliteli sayfalar mevcuttur.

Portre Fotoğrafçılığı

Bazıları fotoğraf çekilmeyi, bazıları portre fotoğrafı çekmeyi sever. Portre fotoğrafçılığı da bu tarz kullanıcılara hitap etmektedir. Özel teknik ve profesyonel çekimler ile yapılan fotoğrafçılık, portre sevenler için keyifli bir alan oluyor.

Moda ve Makyaj Fotoğrafçılığı

İki ayrı alan olarak gözüken moda ve makyaj fotoğrafçılığı, blogların artışı sebebiyle bir bütün şeklinde görünmeye başlamaktadır. Instablogger olarak da adlandırılan kullanıcılar; giyim tarzlarından, moda dünyasından, makyajda denedikleri ürünlerden, günlük ve özel makyajlarından anlar paylaşarak kullanıcılarını bilgilendirmektedir. Bu durum fotoğrafçılığın moda ve makyajla ilgilenen kısmını popüler hale getirmektedir.