Canlı Destek Info@apperatif.com Aranma Talebi
seo

Influencer Nedir?

Influenser Nedir? Influencer terimi Instagram uygulaması ile ortaya çıkarak günlük dile uyarlanmıştır. Influencer olarak bahsedilen kişi; aslında kitlelerin sevdiği, fikirlerini ve tavsiyelerini önemsediğidir.

2 yıl önce paylaşıldı.

Sosyal medyanın gelişimiyle birlikte markaların da reklam çalışmaları ve influencerlar ön plana çıkmaktadır. Reklam stratejileri geliştirilirken birçok farklı yöntem belirlense de tanınan bir yüzün belirlenen ürün ve hizmetin çalışmasını yürütmesi oldukça iyi bir izlenim bırakmaktadır.

Influencer kavramı da sosyal medyanın daha güçlü hale gelmesiyle ortaya çıkıp, günden güne popülerliğini arttıranlardan olmuştur.

İlk zamanlar adının dahi hiç duyulmadığı bu terim, şimdilerde çok hızlı yükseliş göstermekte ve her markanın olmazsa olmazı haline gelmektedir.

Influencer Ne Demek?

Influencer terimi Instagram uygulaması ile ortaya çıkarak günlük dile uyarlanmıştır. Influencer olarak bahsedilen kişi; aslında kitlelerin sevdiği, fikirlerini ve tavsiyelerini önemsediğidir. Kullanıcılar, müşteriler ve ziyaretçiler tanıdık bir yüzü reklamlarda gördüğünde markayı veya hesabı daha çok benimseyeceklerdir.

Influencerlar genel olarak marka tarafından seçilmektedir veya yetkinlik düzeylerine göre kendileri tercih edebilmektedir.

Reklam ajansları ya da marka sunulan ürün ve hizmetlere göre reklam çalışmalarına dahil olmaktadır. Bu reklam çalışmaları içinse; marka itibarını ve konumlandırmasını sağlayacak kişiler ile işbirlikli çalışmak büyük etkiye sahip olmaktadır.

Oluşturulacak işbirliklerinde ise devreye influencerlar girmektedir.

Influencerlar Nasıl Belirlenir?

Takipçilerinin beğendiği kişiler olmalarının dışında, markanın sunduklarını doğru paylaşabileceğinin bilincinde olunan kişiler influencer olarak tercih edilmektedir. Influencerları reklam ajansları seçebileceği gibi, markanın içerisinde çalışan medya ve reklam bölümündeki ilgililer de seçebilmektedir.

Sosyal medya yönetim araçlarından çıkan analiz sonuçlarının doğru yorumlanması ile birlikte, bazı araçların içerisinde yer alan influencerları da ayıklayabilme özelliği markanız için influencer bulmanızı sağlayacaktır

Sosyal medyayı aktif kullanan bir markaysanız, trendlerden ve etkileşim alacağınız gönderiler hakkında da fikriniz oluşmaktadır. Bu sebepten de yakın veya uzak çevrenizden mutlaka adını duymuş olduğunuz influencerlar bulunmaktadır.

 • Influencer İpuçları

  Instagram’da binlerce kullanıcınınilgiyle takip ettiği Influencer’lar,instabloggerlar ve daha fazlası için“yana kaydır” yapmayı unutmayın.

 • Nasıl Influencer Olunur?

  Markalar, reklam çalışmalarına ayırdıkları bütçe kadar,kendilerini temsil edecek güçlü fikir önderlerine deihtiyaç duymaktadırlar. Influencer bulma sürecidebirçok farklı aşamadan ve analizden geçmektedir.

 • Kimler Influencer Olabilir?

  Influencer nedir? Influencer kitlelerce sevilen, fikirleri ve beğenileri önemsenensosyal medya önderidir. Kaliteli bir takipçi kitlesinesahip, dürüst ve özgün yorumlar yapan kişiler;markalar gözünde iyi bir influencer adayıdır.

 • Influencer Nasıl Tercih Edilir?

  Samimi ve özgün paylaşımlara sahip markayla ilgili olaninfluencerlar tercih edilirken;gerçekleştirilen çalışmalar sonrasında etkileşimleristatistiksel süreçten geçmektedir.

  İyi Bir Influencer Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

  Günümüzde bir şekilde haberdar olunan influencerların öne çıkan birçok özelliği bulunmaktadır. Bazıları samimi paylaşımları içerisine markayı katarak doğallık sağlarken, bazıları iş bazında ciddiyetle markayı tanıtmaktadır. Her ne şekilde olursa olsun, takipçileri fikirlerine her zaman ilgi duymaktadır.

  Bir diğer açıdan influencerlar markanın referansı denebilmektedir. İşbirliğiniz ne kadar doğru ve samimi gerçekleştirilirse alacağınız sonuçların verimi de o denli yüksek olacaktır.

  Eğer marka tarafından değil de influencer tarafından bakıyorsanız ve iyi bir influencer olmak istiyorsanız özen gösterilmesi gereken noktalar ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

  İyi Bir Influenser Olmak İçin Yapılması Gerekenler

  • Marka ile iletişiminizi devamlı hale getirin. Çalıştığınız markayla olan iletişiminiz, gerçekleştirdiğiniz projede süreklilik ve bağlılık sağlar. Kopuk olan bir iletişim sonraki çalışmalarınızda olumsuz bir izlenim bırakacaktır.
  • Gönderilerinizde marka ile alakasız içerik ve nesneleri kullanmamaya özen gösterin. Oldukça doğal olması takipçileriniz ve hedeflenen kitle için büyük önem taşımaktadır.
  • Çok resmi veya çok samimi bir dil yerine, dikkat çekici ortak bir dil kullanmaya özen gösterin. Dil kullanımınız, sizi takip edenlerin gözünde sınıflandırılmanızı sağlar.
  • Reklam çalışmanız için markadan gereken detayları öğrenin. Ürün veya hizmete göre ürün/hizmet içeriği, faydası, kullanımı gibi hedef kitlenin yöneltebileceği sorulara hazırlıklı olun. Böylece reklamını yapmış olduğunuz ürün veya hizmete yönelik bir soru geldiğinde, doğru cevaplarla markaya yönlendirme yapmış olursunuz.
  • Projenizin reklam olduğunu çok göz önünde tutmadan, günlük bir paylaşımınız gibi sunmaya özen gösterin. Sürekli reklam paylaşımları yaptığınızda hem takipçi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz, hem de sadece reklam sayfası olarak görülebilirsiniz. Çekimlerinizi önemseyerek yaptığınızda, çalışmalarınızın kalitesi de influencer arayışında olan diğer markaların ilgisini çekecektir.
  • Ulaşılabilir, yoruma açık ve içten olun. Takipçileriniz size kolayca ulaşabilsin, gizli olmamaya dikkat edin. Güvenilir olduğunuzun bir diğer göstergesi de içten olmanızdadır.
  • Ajansla veya marka ile reklam çalışmasından önce belirlediğiniz şartlara sadık kalın. Çalışmanın süresi, istenen içerikler ve fotoğrafların belirtildiği şekilde devam ettirilip uygulanması oldukça büyük önem taşımaktadır.

  Influencer olma yolunda dikkat edeceğiniz bu adımlar ve takipçileriniz ile kurduğunuz etkileşimler sizi her zaman bir adım üste taşıyacaktır. Sürekli güncellenen sosyal medya ile bağınızı güçlü tutarak, kendinizi sürekli geliştirebilirsiniz.