Canlı Destek Info@apperatif.com Aranma Talebi
seo

Hemen Çıkma Oranı Nedir? Nasıl Düşürülür?

İngilizce karşılığı Bounce Rate olan Hemen Çıkma Oranı; siteniz için gereken optimizasyon çalışmalarına veri sağlar.

2 yıl önce paylaşıldı.
  • Anasayfa
  • Blog
  • Hemen Çıkma Oranı Nedir? Nasıl Düşürülür?

Hemen Çıkma Oranı

Etkin bir site sahibiyseniz, ziyaretçilerinizin sitenizde uzun süre kalarak hemen çıkma oranını yükseltmemesini ve harekete geçerek e-bülteninize kaydolma, satın alım gibi eylemleri yapmasını istersiniz. Bunlar için ise kullanabileceğiniz en iyi kullanıcı dostu araç; Google Analytics’dir. Google Analytics ile dijital pazarlama alanında yer alabildiğiniz gibi, kullanışlı paneli sayesinde aradığınız ölçüm ve metrik değerlerine kolayca ulaşabilirsiniz. Böylece ziyaretçileriniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olup, ne aradıklarına ve sitenizde ne kadarını bulduklarına kadar birçok veriyi elde edebilirsiniz. Analytics ile elde edilen veriler içerisinde bulunan en önemli metriklerden biri ise; Hemen Çıkma Oranı’dır.

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

İngilizce karşılığı Bounce Rate olan Hemen Çıkma Oranı; siteniz için gereken optimizasyon çalışmalarına veri sağlar. Google tarafından “tek sayfalık oturumlar” olarak adlandırılan bu oran, ziyaretçinizin giriş sayfanızdan sonra başka bir sayfa ile etkileşimde bulunmadan siteden çıkış yüzdesini ifade eder.

Google tarafından bakıldığında, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sayfanızda herhangi bir etkileşimde olmaması hemen çıkma olarak değerlendirilmektedir. Bunun sebebi ise; ziyaretçinin ilk girişinin ardından Analytics üzerinde işlenecek başka bir verisinin bulunmamasıdır.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Hesaplanır?

(Sitede tek sayfalık oturumların sayısı/Sitenin toplam ziyaretçi sayısı)x100 hesaplamasıyla Hemen Çıkma Oranı elde edilir. Bir örnek verecek olursak; sitenizi bir aylık sürede 1000 kişinin ziyaret ettiğini varsayalım. 1000 ziyaretçiden 600’ü sayfanızda herhangi bir etkileşimde bulunmadan sitenizden ayrılıyor. Böylece hesaplama şu şekilde gerçekleşir; (600/1000)x100=60. Yani; sitenizde hemen çıkma oranı %60’dır.

Hemen Çıkma Oranı Kaç Olmalıdır?

Site türüne göre değişkenlik gösteren hemen çıkma oranı, tüm siteler genel olarak baz alındığında %50-60 oranında idealdir. Siteler ayrıştırıldığında ise;

  • Bloglarda %70-90
  • İçerik sitelerinde %40-60
  • E-ticaret ve hizmet sağlayıcı sitelerde %10-30 aralığında olması uygundur.

Özellikle bir e-ticaret sitesine sahipseniz ve hemen çıkma oranınız %70’se olumsuzluğa kapılmamanız gerekir. Satışlarınız devam ediyor, müşterileriniz ürünlerinizle ilgileniyor ve satış sonrası geri bildirimde bulunuyorsa bu durum iyiye yorulabilir. Yapmanız gereken; sitenizde iyileştirme çalışmalarıdır.

Olumsuz oranlar; istatistikleri daha dikkatli inceleyip, site için etkili stratejileri geliştirebilmenize olanak sağlar. Böylece doğru yönetilen pazarlama stratejisi, ziyaretçilerinizin ek bir etkileşime girmesine gerek kalmadan oranın düşürülmesini mümkün kılar.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Site türünüz ne olursa olsun, toplam oranlara baktığınızda bu durumun genel bir dağılımdan mı yoksa kanal veya sayfa kaynaklı mı olduğu bilgisini edinmelisiniz. Bu sebepten de oran incelemenizde ayrımlara göre bakmanız en doğrusudur. Böylelikle kullanıcılarınızın sosyal medyadan mı, direkt olarak ya da organik aramalar gibi kaynaklardan mı geldiğini kanallar bazında görmüş olursunuz.

Kanallar bölümününe ulaşmak için; Analytics>Edinme>Tüm Trafik>Kanallar yönergesini takip edebilirsiniz. Ardından hemen çıkma oranı sütununda bulunan oranları kanallara göre inceleyebilirsiniz.

Eğer oran yüksekliğiniz mevcutsa ve sorun kanallarınızdan kaynaklanıyorsa; sayfalarınızda bulunan içerik ile kullandığınız pazarlama araçlarını tekrar kontrol ederek, ikisi arasındaki uyumu denetlemeniz ilk adımdır. Örneğin; görüntülü reklamcılık kanalından (Google Ads) size ulaşan kullanıcılar, sayfanızda kalıcı olmuyor ve hemen çıkma oranınızı arttırıyorsa, reklam içeriğiniz ile sitenizi tekrar gözden geçirmeniz gerekir.

Sorununuz genele dayalıysa; sitenizi tekrar yapılandırmalı ve yazım, renk, grafik özelliklerini düzenlemeye gitmelisiniz. Bu adımda özen göstermeniz gereken ise; site öğelerinin görünümü olduğu kadar, kullanıcıyı harekete geçirici mesajların yer alması gerekliliğidir.

Aynı zamanda ufak bir dipnot paylaşacak olursak; bazı durumlara göre siteniz spam trafik çekebilir. Bu trafik ise hemen çıkma oranınızı olumsuz etkileyebilir. Google Analytics üzerinde spam filtreleme uygulayarak, olumsuz etki yaratan spam trafiklerden de sitenizi uzaklaştırabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her kullanıcı sitede rahat bir gezinme deneyimi ister. Bu sebepten sitenizin responsive yani duyarlı tasarıma sahip olması gerekir. Böylece ziyaretçi ister telefondan ister tablet veya bilgisayardan gelmiş olsun, sitenizin tasarımı kullanılan cihazla her zaman kolaylık sağlayacaktır.

Sitenin açılış hızı da oldukça dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alır. Geç açılan görseller, pop-up gibi reklam türleri, gömülü videolar ve yavaş yüklenen bir sayfa ziyaretçinizin sitenizde geçirdiği zamanı kısaltacaktır.

Ziyaretçilere tam bilgiye dayalı, kaliteli içeriklerin sunulması oldukça önemlidir. Doğru ve düzgün bir başlık, kullanıcıyı tutmakla kalmayıp Google tarafından da oldukça olumlu etkiler yaratacaktır. Aradığını bulan kullanıcı, ilgilendiği diğer konular için de sayfanızda kalacaktır.

Bir diğer önemli kısım ise; site içerisinde vermiş olduğunuz farklı site bağlantılarının yan sekmede veya yeni pencerede açılması gerekliliğidir. Bunu uyguladığınızda; kullanıcınız bağlantıya tıklayarak hem sitenizde kalmaya devam edecektir, hem de bağlantınızı inceleme fırsatı bulacaktır. Bu şekilde, kullanıcı kaybınız da aza indirgenir.

Bahsettiğimiz noktalara ve kanallardan sizi bulan kullanıcılarınızın istediklerine önem verdiğiniz takdirde; istatistikleriniz de olumlu yönde bir iyileşme görebilirsiniz. Uyguladığınız adımlarda kendinizi kullanıcının yerine koyup onların gözünden sitenizi incelerseniz çok daha etkili sonuçlara ulaşabilirsiniz.