Canlı Destek Info@apperatif.com Aranma Talebi
e-commerce

Google Market Finder

Çeşitli stratejiler, hedefleme ve konumlandırmalar ile birlikte Google’ın da sizin için uygun olabilecek bir aracı var; Google Market Finder .

1 yıl önce paylaşıldı.

Google Market Finder İşletmenizi ve e-ticaret platformunuzu uluslararası alanlarda pazarlamak için birçok alternatif çözüm önerisi bulunuyor.

Google Market Finder uzun zamandır varlığını sürdürüyor fakat adı yeni duyulmaya başlıyor diyebilmek de oldukça mümkün. Globalizasyon yani küreselleşme kavramıyla uyumlu bir araç olan Google Market Finder; işletmeniz ve sunduğunuz tüm ürün/hizmetler için doğru pazarları öne çıkarıyor.

Google Market Finder Nedir?

Global Pazar Fırsatları Aracı olarak da adlandırılabilecek Google Market Finder , Google’ın geliştirmiş olduğu uluslararası pazar aracıdır. Bir işletme sahibiyseniz veya yerelde sektörünüze göre etkin bir pazarınız varsa, farklı ülkelere açılmak ve pazar alanlarınızı genişletmek isteyebilirsiniz. Fakat size en uygun pazarı bulmakta zorlanabileceğiniz gibi, her birini tek tek araştırmanız ve özel bir liste oluşturmanız uzun zaman alacaktır.

Tüm aşamaları en kısa süreye indirgeyen Google Market Finder ise; sektörünüze, sunduğunuz ürün ve hizmetlerin kategorisine göre dünya çapında tüm pazarları detaylı bilgileri ile karşınızda listelemektedir. Oldukça az zamanda aradığınız tüm ülkelerin pazarlarının içgörülerine ulaşabiliyorsunuz.

Seçtiğiniz kriterlerden anahtar kelimelere birçok faktörü içeren karşılaştırma analizlerinize göz atabileceğiniz Google Market Finder’ın kullanılışı da çoğu dijital pazarlama aracından kolaydır.

Google Market Finder Nasıl Kullanılır?

Kullanıcısına kullanım kolaylığı ve pratikliği sağlayan Google Market Finder için sırasıyla gerçekleştirilecek aşamalar şu şekilde olmaktadır.

 • Sitenizin girişini yapın.
 • 5 adet sitenizin içeriğine ve sunduğunuz ürün ile hizmetlere göre kategori seçimi yapın. (İlgili kategorileri seçmeye özen göstermelisiniz, aksi takdirde sitenize erişilmesi uzak olan anahtar kelimelerle ilgili de bilgiye sahip olabilirsiniz.)
 • İlk iki aşamadan sonra karşınıza siteniz ve seçtiğiniz kategorilerinizle eşleşen uygun pazarlar açılır.
 • İşletmenizin en uygun pazarının bilgileri ile birlikte 185 ülke pazarının detaylandırması da listelenir.
 • Ülke pazarlarının listeleniş sırasında en üstte size en iyi ve en ideal olanlardan başlanır. Kısa listenizde ise; yerel pazarınız başta yer alır.
 • Sektörünüze ve pazarınıza uygun gelen 3 ülkeyi seçerek hedefleme çalışmalarına başlayın. Pazar filtresi seçeneğiyle bölgelere göre de seçim yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; Afrika, Amerika, Batı ve Doğu Avrupa gibi.
 • Seçimlerinizde sonra “ yeni fırsatlara ulaşın ” sekmesine yönlendirilirsiniz. Bu alandaysa; pazarların son halin görebilirsiniz.
 • İhtiyaç duyduğunuz anlarda “faaliyetlerinizi planlayın ” alanından lojistikten yerelleştirmeye, global ödemelerden, işe alımlara birçok konuda makalelere, sözlüklere ve eğitici içeriklere ulaşabilirsiniz.
 • Son olarak; “işletmenizi pazarlayın” ile görüntülü, arama ağı reklamcılık, video reklamcılığı ve Google Partners ajansları gibi birbirinden farklı pazarlama stratejilerini seçtiğiniz ülkelere göre değerlendirebilir, kılavuzlarını okuyabilirsiniz.
 • google market finder

  Global Pazar Aracı

  Dünya çapında bulunan tüm pazarları arayın, pazarlar arası kıyaslama ve geliştirmeler yapın. Size en uygun pazara açılma fırsatını yakalayın.

 • google market finder nasıl kullanılır

  Site ve Kategori Seçimi

  Sitenizin ve kategorilerinizin girişini yapın. Size en uygun pazarlardan başlayan 185 ülkenin pazar detaylarını incelemeye başlayın.

 • google market finder nasıl kullanılır

  Değerleri Karşılaştırmak

  Karşınıza çıkan sonuçlarda dört farklı değer görüntülenir. Bunlar; aylık arama sayıları, iş kolaylığı, hane geliri ve Google Ads teklifidir.

 • google market finder nasıl kullanılır

  Toplam Arama Sayıları

  Aylık arama sayılarının yüksek olması, rekabetin yüksekliği anlamın geldiği gibi anahtar kelimenin sonuçlara etkisini de göstermektedir.

 • google market finder nasıl kullanılır

  Ödemeler ve Maliyetler

  Hane geliri, hane içinde ödeme yapım gücünü ifade ederken; Google Ads teklifi, tıklama başına maliyet hakkında bilgi sağlar.

 • google market finder nasıl kullanılır

  Ülkelere Göre İş Yapma

  İş yapma kolaylığı endeksi; ülkeler içinde en kolay pazara giriş ve işletme faaliyeti gerçekleştirme imkanı sunmak için gerekli bilgileri sağlar.

  Google Market Finder Kullanımı için İpuçları

  Global pazar fırsatlarına ulaşmanızı sağlayan Google Market Finder pazar aracı için işlevsel birkaç ipucunu sizin için sıraladık. Böylece hangi aramalar ne anlama gelmekte, kategori ve filtreler nasıl bilgiler vermekte gibi birçok soruya cevap bulabilirsiniz.

  • Pazarların sıralandığı ekranda her ülkede görüntüleyeceğiniz belli değerler bulunuyor. Bunlar; aylık arama sayıları, Google Ads teklifleri, iş yapma kolaylığı ve hane geliridir.
  • Aylık arama sayıları, seçmiş olduğunuz site kategorinize göre şekillenir. Seçtiğiniz 5 kategoriden ayda kaç arama yapıldığını görebilirsiniz. Bir diğer deyişle, aylık arama sayınız ve kategori seçiminiz, anahtar kelime analiziniz sayılır. Google Market Finder sonuçlarına da etkisi burada sunulana yakın olur. Bu şekilde uygulamalarınız, sonuca da yansır.
  • Google Ads teklifi, Tıklama başına maliyet olarak da adlandırılabilir. Garanti vermeyen bir teklif rakamı sunulsa da, pazar için ideal olabilecek teklif hakkında yaklaşık bilgi sahibi olmanızı sağlar.
  • İş yapma kolaylığı, ülkeler arasında sıralanır. Bu endeksin sırası ne kadar yüksekse o ülkede kolay bir yerel işletme faaliyeti ve kuruluşu gerçekleştirilebilir anlamına gelmektedir. İş yapma endeksi sıralamaları, ülkedeki vergilendirme, çalışma ve lojistik gibi birçok süreç hakkında bilgi verici niteliktedir.
  • Hanenin geliri; hane içinde oluşan gelir tutarını temsile eder ve o hanenin ödeme ihtimali hakkında bilgi verir. Satın almaya ne kadar elverişli olunduğu, o ülkede alışveriş oranları gibi bilgilere de Google Market Finder aracısı ile ulaşılabilmektedir.
  • Detaylandırma analizlerinde; ülkenin alışverişte tercih ettikleri ödemelerden en çok hangi alanla ve kategoriyle ilgilendiklerine, vergilendirme sistemlerinden satın alma işlemlerine, konuşulan dillerden lojistik sürelerine kadar birçok farklı detayı karşılaştırabilirsiniz.
  • Seçtiğiniz 3 ülkenin detaylarına bakabilirsiniz, fakat seçimlerinizi de istediğiniz kadar değiştirip farklı ülke pazarları hakkında da detaylı bilgi edinebilirsiniz.

  Bu ipuçlarının dışında, Google Market Finder kullanımınızda verilebilecek ufak bir tavsiye ise; en uygun pazarları seçerken iş yapma kolaylığı, aylık arama sayıları ve hane gelirine odaklanmanız olacaktır. Bu üç kriteri de ortalamanın üstünde olacak şekilde seçerseniz sizin için en ideal ülke pazarlarını da ortaya çıkartabilirsiniz.

  Google Market Finder kullanımı ile pazarlar hakkında bilgi edinin, pazarınızı nasıl geliştirebileceğinizin kısa online eğitimini alın. Yeni nesil işletmeler için gerekli olan globalizasyon faaliyetine katılın, ufkunuzu dünyalar çapında genişletin.