Canlı Destek Info@apperatif.com Aranma Talebi
social-media

8 En İyi Sosyal Medya Aracı

Sosyal medya yönetimi çalışmaları için iyi bir analiz ve doğru stratejiler gerekiyor olsa da, sosyal medya yönetim araçları da oldukça kolaylaştıracaktır. Özellikle bir markaysanız veya takipçi kitleniz müşterilerinizden oluşuyorsa yaptığınız her paylaşımda büyük ilgi uyandıracaktır.

1 yıl önce paylaşıldı.

Doğru yönetilen sosyal medya hesapları, kullanıcılarınızın sizi daha çok aramasını ve hizmetlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. Böylelikle sizde gelen talep ve söylemlere göre hesaplarınızda devamlı iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Araçları Nedir?

Sosyal medya yönetimi için uygulanabilecek çok sayıda araç bulunmaktadır. Kullandığınız mecraaya, hedeflediğiniz sonuçlara göre birbirinden farklı işlevlere sahip sosyal medya yönetim araçları şöyle tanımlanabilmektedir. Sosyal medya yönetimi araçları; markanın etkileşimini arttırabilmek, iyileştirme çalışmalarını desteklemek ve düzene uygun şekilde yönetebilmek için kullanılan araçlardır.

Tüm hesaplarınızda aynı anda birçok şeyle ilgilenmek zor olabilir, fakat araçlar aracılığıyla gününüzü bilgisayar veya telefon başında geçirmenize gerek kalmayacaktır. Yönetim araçları otomatikleştirilebilir şekilde ve sizin seçtiğiniz belli aralıklarla hesaplarınızdaki etkinlikleri sağlayarak, raporlarını çıkartacaktır.

En İyi Sosyal Medya Yönetim Araçları

Sosyal medya platformlarında etkinlik sağlayabilmek ve tek bir noktadan hakim olabilmek için kullanılabilecek sosyal medya yönetim araçları şu şekilde sıralanabilmektedir.

Hootsuite

Sosyal medya yönetim araçları içerisinde en sık tercih edilen Hootsuite, popülerliği ve kullanım kolaylığı ile bilinmektedir. Hootsuite kullanırken bağlayabileceğiniz platformlardan bazıları; Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn gibi sıralanabilmektedir.

Hootsuite’e sosyal medya hesaplarınızı bağladıktan sonra, paylaşımlarınızı istediğiniz saat, tarih ve içeriğe göre planlayabilirsiniz. Böylece önceden belirlemiş olduğunuz zaman geldiğinde işlemi Hootsuite yerinize gerçekleştirecektir.

Aynı zamanda Hootsuite raporlamasıyla da bilinmektedir. Paylaşımlarınıza tıklanmalar, alınan etkileşimler gibi birçok benzer sonucu raporlaştırarak sunmaktadır. 30 günlük ücretsiz deneme süresinin ardından aylık veya yıllık paketlerle kullanıma devam edebilirsiniz.

UNUM

Unum for Instagram olarak da bilinen UNUM uygulaması, Instagram hesabınız için düzen sağlayıcı olarak bilinmektedir.

Paylaşımlarınızda belli bir düzen olsun isterseniz UNUM bu konuda en iyi yardımcınız olacaktır. Instagram hesabınızı bağlayarak henüz paylaşmamış olduğunuz fotoğrafların profilinizde nasıl duracağının ön izlemesine sahip olabilirsiniz.

LikeAlyzer

Facebook için kullanılan LikeAlyzer, sayfanızla ilgili sonuçları sunmak için oluşturulmuş bir araçtır. LikeAlyzer’in analizi ile ortaya çıkan oranlar Facebook sayfanızda hangi bilgilerin eksik olduğunu, paylaşımlarınızda düşük puanda kalmış alanları göstermektedir.

Basit bir kullanıma sahip olan LikeAlyzer kendi web adresi üzerinden de erişime açık olduğu için kolayca sayfanız ve rakip sayfalar ile ilgili bilgi edinmenize katkı sağlamaktadır.

Socialblade

Facebook, Twitter, Instagram, Twitch gibi platformlara ait hesaplarınızın rank değerlerini, gündelik takipçi değişimlerini, ortalama beğenileriniz ve yorumlarınız gibi birçok ölçütü SocialBlade sunmaktadır.

SocialBlade aracılığıyla hesaplarınızın puan değerlerini görebilirsiniz, böylece sınıflandırmanız hakkında bilgi sahibi olmanız mümkün olacaktır.

Buffer

Seçtiğiniz plana göre 7 ve 14 günlük deneme sürümlerine sahip olan Buffer uygulaması Hootsuite tarzında çalışan oldukça kullanışlı bir yapıdır.

Facebook, Instagram gibi popüler sosyal medya platformlarını bağlayarak kullanabileceğiniz Buffer, size etkili analizler sunduğu gibi paylaşımlarınızı planlamada da yardımcı olacaktır. Hesaplarınıza ait raporlamalara sahip olarak hesaplarınızı iyileştirmeniz de etkin rol üstlenecektir.

Öneriler ile etkileşimlerinizi arttırabilir, paylaşımlarınızda dikkat etmeniz gerekenlerle ilgilenebilirsiniz.

Brand24

Birçok benzeri bulunan Brand24, platformlarda kullanıcılarınızın ilgisinin ne kadar üzerinizde ölçmesini sağlamaktadır. Agorapulse, Awario, Mention gibi diğer sistemler ile benzer Brand24, geliştirilmiş raporlar sunmaktadır. 14 günlük ücretsiz deneme süresi bulunan Brand24 sonrasında paket alınarak da devam ettirilebilmektedir.

“Paylaşımlarınız kaç kişi tarafından tekrar paylaşılmış, Genel yorumlar ne yönde?” gibi soruların cevabını Brand24 ile bulabilmeniz mümkün olmaktadır.

SocialOomph

Farklı özelliği ile diğer araçların arasından sıyrılabilen bir diğer uygulamada SocialOomph’dur. SocialOomph tek bir sosyal medya profilini bağlayarak ücretsiz ve kolay paneli ile kullanabileceğiniz sosyal medya yönetim araçlarındandır.

Bu araç sayesinde, gönderilerinizi düzenleyebilir, paylaşımını sağlayabilir ve sonrasında güncelleyebilirsiniz. Aynı zamanda bit.ly kısaltmalarını kullanabilir ve en bilinen özelliği olan mesaj göndermeyi uygulayabilirsiniz. Sizi takip eden herkese göndereceğiniz otomatik mesaj ile takipçilerinize kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bit.ly

Bir önceki uygulamada bahsedildiği gibi bit.ly bir link kısaltma servisidir. Bit.ly özellikle sosyal medyada istediğiniz istatistiklere ulaşmanızı sağlayacaktır.

Oldukça uzun bir link yerine kısalttığınız bit.ly linki, o linki göndermiş olduğunuz platformda veya kişilerde kaç tıklama aldığını, hangi bölgelerden ziyaretinin olduğunu ve hangi alanda yoğunlaştığını göstermektedir.

Burada bulunan sosyal medya yönetim araçları dışında, popüler içeriklerinizi keşfetmeyi ve trendleri takipte kalmanızı sağlayan Buzzsumo, raporlar ile birlikte SEO analizi de sunan Raven, kullandığınız hashtaglerin doğru kullanılıp kullanılmadığını popülerliğini ve hesabınızda oluşan etkileşimini gösteren Keyhole sosyal medya yönetim araçlarının en bilinenleri arasına girmektedir.

Aynı zamanda uygulamaların kendilerine ait istatistik ve analiz bölümlerini de incelemeniz önerilmektedir. Twitter, Facebook, Instagram kendi işletme araçları ile her sayfa hakkında çok derin olmasa da özet bilgiler sunabilmektedir. Örnek vermek gerekirse; Facebook sayfanızın istatistikleriyle o hafta içinde ne kadar kullanıcıya eriştiğinizi, ne kadarının organik olduğunu, erişim sonuçlarına göre alınan etkileşimlerini inceleyebilirsiniz.

Yine aynı şekilde Instagram’ın hem paylaşım bazında hem de haftalık olarak istatistik değerlerini görüntüleyebilirsiniz. Paylaşımlarınızı kaç kişi kaydetmiş, kaç profil ve web sitesi ziyareti gerçekleşmiş gibi birçok ölçüt Instagram’ın kendi içinde sunduğu özelliklerdendir.

Sosyal medya yönetim araçlarının bazıları ücretli bazıları ücretsiz olabildiği gibi, deneme süreleriyle de incelemelerini sağlayabilir ve size en uygun olanını tercih edebilirsiniz. Bu araçlar tüm hesaplarınızı kontrol altında tutmanızı, zaman tasarrufu sağlayarak kaliteli paylaşımlar yapmanızı destekleyecektir.