Canlı Destek Info@apperatif.com Aranma Talebi
social-media

4 Adımda Facebook Sayfa Yönetimi

Sürekli geliştirilen ve en popüler uygulamalardan biri olan Facebook, işletmeniz için oldukça doğru bir pazarlama aracı olacaktır. Facebook sayfa yönetimi yapılandırmanız ile birlikte hedef kitleniz ve potansiyel müşterileriniz de işletmenize yönelmeye başlayacaktır.

1 yıl önce paylaşıldı.

Bireysel kullanıcılar ile birlikte marka ve işletmelerinde kullanımını arttırdıkları sosyal medya uygulamaları, her gün milyonlarca kişi tarafından takip ediliyor. Güncel kalan içerikleri, sayfaları ve gruplarıyla sosyalleşirken aktif rol üstlenen platformlar; interaktif olmaları sebebiyle marka ve işletmelerin de ilgisini çekmeye başlamaktadır. Facebook sayfa yönetimi de dikkat çeken bir alanda yer almaktadır.

Pazarladığınız ürün ve hizmetlerle birlikte pazarlama şeklinizi de günümüze uydurmaya başlayan Facebook’ta bir sayfa açarak ilk adımı atabilirsiniz.

Facebook’ta Sayfa Nasıl Açılır?

Facebook ana sayfasında yer alan oluştur butonunu kullanarak işletme/marka veya topluluk/tanınmış kişi seçeneklerinden birini seçerek kullanım amacınıza göre ilk adımı gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında Sayfa adı>Kategori ile ilerleyip gereken bilgileri doldurmanız, profil ve kapak resmi ekleyerek de işlemleri sonlandırmanız gerekiyor.

Tüm bu aşamalardan sonra Facebook sayfanız hazır hale gelecektir ve ayarlarınızdan Facebook sayfa yönetimini oluşturabilirsiniz. Kullanıcı adı, özet bilgi, sayfa düzeni gibi birçok bölümü de işletme ve markanıza uygun şekilde düzenleyebilirsiniz.

Açılan bir Facebook sayfasının yönetilmesi, açılışından daha fazla zaman istemektedir. Detaylandırılmalar, istatistiklerin analizi, hedef kitlenin oluşturulması ve takibi gibi birçok etken bulunmaktadır.

Facebook Sayfa Yönetimi Nasıl Yapılır?

Facebook sayfa yönetimi birçok sosyal medya aracıyla gerçekleştirilebileceği gibi, Facebook’un Business Manager platformuyla da yönetilmektedir. Business Manager ile işletmenizi yönetebilir, reklam verebilir, analiz ve raporlamalar ile ilgilenebilir, müşterileriniz ile etkileşimde bulunabilir, ürün/hizmet satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Çok amaçlı bu uygulama ile kendi işletmenizin sosyal medyasını kolayca yönetebilirsiniz.

 • facebook sayfa yönetimi ipucu

  Facebook sayfanızın sürekli ulaşılabilir,güncel ve herkese açık olduğundan emin olun.Sayfanın aktifliği kullanıcıların ilgisini çeker.

 • facebook sayfa yönetimi ipucu

  Kategorinizin, açıklamalar ve iletişim bilgilerinizinbulunduğundan emin olun. Kapak fotoğrafı,logonuzdan oluşan profil fotoğrafı dasayfa görünümde önem taşımaktadır.

 • facebook sayfa yönetimi ipucu

  İşletmenizde veya markanızda pazarladığınızürün ve hizmetlerle alakalı güncel içerikler paylaşın.Her gün düzenli paylaşım yapmaya özen gösterin.

  Öncelikle Facebook sayfa yönetimi gerçekleştirmek için sayfa bilgilerinizin eksiksiz olduğundan emin olmalısınız. Potansiyel müşterilerinizin sizinle iletişime geçebileceği, sunduğunuz ürün ve hizmetler ile ilgili bilgi sahibi olabileceği bir sayfa görünümü avantaj sağlayacaktır.

  Sayfa içerikleri gibi birkaç temel noktayı ise şu şekilde sıralayabiliriz.

  1 - Sayfa Güncel Olması

  Sayfanızın hem güncel hem de aktif olması gerekmektedir. Girmiş olduğunuz iletişim bilgilerinizin, içerik ve gönderilerinizin güncellemelerinin eksiksiz olmasına özen göstermelisiniz. Kullanıcılar Facebook sayfanızı ziyaret ettiklerinde aktif ve içeriklerini sürekli yenileyen bir işletme ile karşılaşmak isteyeceklerdir. Bu sebepten ürünlerinizin fiyat değişimlerini, hizmetlerinizin detaylarını, markanızla ilgili gelişmeleri en güncel halleriyle ve her gün düzenli olacak şekilde paylaşımlarınızı yapmalısınız. Facebook sayfa yönetiminin önemli bir aşaması olan sayfa güncelliğine dikkat edilmesi gerekmektedir.

  2 - Sayfa Görselleri

  Hem paylaştığınız görseller hem de işletmenizi veya markanızı tanıtacak logonuzdan oluşan profil ile kapak fotoğrafının yüksek kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Profil fotoğrafı olmayan sayfaların güvenilirliği ve ilgi çekiciliği düşük olmaktadır. Aynı zamanda gönderilerinizde kullandığınız görsellerin işletmenizle alakalı olmasına dikkat etmelisiniz.

  3 - Erişilebilirlik

  Potansiyel müşterilerinizin ve hedef kitlenizin mesajlarına, geri bildirimlerine hızlı dönüşler yapmak, ulaşılması kolay bir hizmet sunmak Facebook sayfa yönetiminini gerekliliklerindendir. Şikayetlere, önerilere ve sorulara hızlı cevap vermeniz müşteri kitlenizi sağlamlaştıracaktır. Böylece müşterileriniz size güvenecek ve çevresine önererek referans yoluyla potansiyel müşteri kitlenize ulaştıracaktır.

  4 - Business Manager Kullanımı

  Facebook sayfa yönetimi için Business Manager aracı ile detaylı kontrollerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Analizlerinizi detaylı görebileceğiniz bu araç, hedef kitlenizi oluşturmanıza, kullanıcılarınızın etkileşim oranı gibi değerlere ulaşmanıza olanak tanımaktadır. Aynı zamanda sadece istatistiksel değerler ile değil, reklam yöneticisi gibi bölümlerle ilgilenmenizi sağlamaktadır. Böylelikle doğru reklamı Facebook kullanıcılarına sunabilir ve müşteri çekmeyi sağlayabilirsiniz.

  Business Manager’ın Facebook sayfa yönetimi için etkin olduğu bir başka konu ise; katalog yöneticisidir. Katalog yöneticisi kısmıyla; işletme ve markanızın pazarladığı ürün ve hizmetleri kataloga dönüştürerek, Facebook sayfanızda da değerlerinin girişini yapabilirsiniz.

  Tüm bu Facebook sayfa yönetimi ipuçları dışında, sosyal medya yönetim araçlarından da yararlanarak paylaşımlarınızı düzenli hale getirebilir, çok daha fazla detaya sahip analizler ve rapolardan yararlanabilirsiniz. Sosyal medya yönetim araçları hakkındaki yazımızı okumak isterseniz; buraya tıklayabilirsiniz.

  Facebook sayfa yönetimi tekniklerini doğru ve düzenli uyguladığınızda, sayfayı markanızı en iyi tanıtacak pazarlama araçlarından birine dönüştürebilirsiniz.